Słodko na podniebieniu

Gdy jesteśmy zmęczeni, smutni, zwykle sięgamy po niezdrową słodką przekąskę. Czasami mamy wielką ochotę na ciacho, ociekające lukrem, pomimo iż wiemy, że zwykły cukier szkodzi, do tego jeszcze regularne spożywanie takich przekąsek przyczynia się do otyłości. Na szczęście jest sposób, by zaspokoić swoje łakomstwo na słodkie czymś zdrowym i nietuczącym. I wcale to nie jest czekolada.

Zastępstwo cukru

Chcielibyśmy zdrowo się odżywiać, bo już wiemy, iż to jest sposób na utrzymanie zdrowia i witalności, ale tak bardzo lubimy słodkie przekąski, iż ciężko nam z nich zrezygnować. A wystarczy jeden trik, by nadal cieszyć się słodkim smakiem na podniebieniu, nie narażając się na otyłość i choroby. Doskonałym słodkim zastępcą cukru jest miód. Mamy go w przeróżnych rodzajach:

  • spadziowy jodłowy
  • spadziowy z drzew liściastych
  • kwiatowy (np. lipowy, akacjowy, gryczany, wrzosowy)
  • wielokwiatowy
  • mieszany.

Oprócz tego, że miód ma słodki smak i doskonale zastępuje szkodliwy cukier, to jeszcze korzystnie wpływa na cały organizm. Ma bowiem szereg właściwości leczniczych. Najbardziej cenionym prozdrowotnym miodem jest miód spadziowy, który nazywany jest miodem królewskim z racji na szerokie spektrum korzystnego oddziaływania na ludzki organizm. Ale pozostałe miody są równie doskonałe, mają ładniejszą barwę, a kremowy kwiatowy jest najsmaczniejszy.

Kremowa słodka polewa bez mleka i cukru do ciasta

Mamy już upieczone ciasto, lub specjalne, przygotowane na surowo i chcemy je jeszcze udekorować na wierzchu. Doskonale nada się do tego kremowy miód kwiatowy. Jeśli jest bardzo gęsty, że włożona łyżka nie przewraca się, dodajemy stopniowo chłodnej przegotowanej wody i mieszamy. Dodajemy tak długo, aż uznamy, że już jest odpowiedniej gęstości, by mogła posłużyć jako polewa na ciasto. Lepiej, żeby nadal można było ją nakładać łyżką, zbyt płynna nie będzie się nadawać, gdyż spłynie na boki.

Kładziemy taki krem w odstępach, by pozostawić wolne miejsca, po czym dodajemy do pozostałej masy miodowej kakao. Mieszamy i kładziemy w wolne miejsca na cieście. Jeżeli gdzieniegdzie pozostaną części powierzchni nie zakryte całkowicie, da to jeszcze lepszy efekt optyczny. Ciasto tak udekorowane pięknie wygląda i wyśmienicie smakuje.

Jeżeli zrobi nam się niechcący zbyt rzadka polewa, możemy ją uratować, dodając do niej wiórków kokosowych, lub surowych płatków owsianych.

Domowe przekąski

Miód może nam posłużyć do przygotowania wielu przekąsek, w których zastąpimy nim cukier:

  • pokrojone w plastry pomidory wymieszane z olejem (który lubimy, np. lniany, słonecznikowy), miodem i wiórkami kokosowymi nadadzą sałatce niepowtarzalny smak. Będzie pyszna a przy tym wpłynie korzystnie na nasze ewentualnie nadwątlone zdrowie podczas przeziębienia, lub poważniejszych chorób;
  • mielone nasiona sezamu wymieszane z miodem z dodatkiem oleju kokosowego dadzą nam domową chałwę. Można jeszcze dodać kakao, lub orzechy;
  • chrupki kukurydziane moczone w płynnym miodzie.

Pamiętajmy, iż wszystkie właściwości prozdrowotne, jakie ma miód pszczeli są zachowane tylko wtedy, gdy spożywamy go na surowo, ewentualnie rozpuszczamy w wodzie, lub herbacie, gdy ona ma co najwyżej 40% C.

Honey obraz autorstwa freepik - www.freepik.com